anasayfa   I   haberler   I   si anasayfa  I  haberler  I   sitelerimiz  I  webmail  I  açılış sayfası yap  I  sık kullanılanlara ekle  I  iletişim

ENG

MARDİN VALİLİĞİ
    YÖNETİM     MARDİN     İLÇELERİMİZ     KÜLTÜR SANAT     ABMAR     GÜNCEL
                                 

 

 

 

 

 

 
       
 
  MARDİN

  EĞİTİMİ
  EKONOMİSİ
  NÜFUSU
  TURİZM
  COĞRAFYASI
  TARİHİ
 

 

 GENEL BİLGİLER

     MARDİN


Tarihçesi

Fırat ve Dicle nehirleri arasında Mezopotamya bölgesinde,  tarih boyunca pek çok medeniyet yerleşmiştir. Bir dağın tepesinde kurulmuş olan Mardin, Yukarı Mezopotamya’nın en eski şehirlerinden biridir. M.Ö. 4500' den başlayarak klasik anlamda yerleşim gören Mardin, Subari,  Sümer, Akad, Babil, Mitaniler,  Asur,  Pers,  Bizans,  Araplar,  Selçuklu,  Artuklu,  Osmanlı Dönemi’ne ilişkin birçok yapıyı bünyesinde harmanlayabilmiş önemli bir açık hava müzesidir.

Mardin, 1923 yılında Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin sınır şehri olmuştur. 1990 yılında 16.05.1990 tarih ve 3647 sayılı kanunla bu İle bağlı Cizre, İdil ve Silopi ilçeleri Mardin ilinden ayrılarak aynı tarih ve sayılı kanunla kurulan Şırnak iline, Gercüş ilçesi ise Batman iline bağlanmıştır.

İdari ve Sosyo - Ekonomik Durumu
Mardin ilinin nüfusu, 1927 Yılında 183.471 iken 1935 yılında 229.921, 1940 yılında 252.505, 1945 yılında 234.457, 1950 yılında 269.498, 1955 yılında 305.520, 1960 yılında 353.411, 1965 yılında 397.880,1970 yılında 453.092. 1975 yılında 519.687, 1980 yılında 564.967, 1985 yılında 652.069, 1990 yılında 557.727,   2000 yılında 705.098, Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi sonuçlarına göre 2007 yılından itibaren TUİK resmi sitesinden ulaşılabilir.
http://tuikapp.tuik.gov.tr/adnksdagitapp/adnks.zul  

Şehirde yaşayanların oranı % 57, köyde yaşayanların oranı % 43'tür. Yine aynı nüfus sayımı sonucuna göre, il merkezi nüfus yoğunluğu ise km² başına 84 kişidir. Nüfus bakımından en büyük ilçeleri sırasıyla Kızıltepe, Merkez, Nusaybin ve Midyat’tır. Yüzölçümü bakımından en büyük ilçesi ise Kızıltepe’dir. Nüfus bakımından en küçük ilçesi Ömerli, yüzölçümü bakımından en küçük ilçesi ise Yeşillidir.
Mardin’in ilçe sayısı 10, belediye sayısı 31 ve köy sayısı ise 588’dir.

Mardin Artuklu Üniversitesi 2007 yıllında kurulmuştur. Mardin ili yıllık nüfus artış hızı, kişi başına gayrisafi yurtiçi hâsıla ve sanayi iş kolunda çalışanların toplam istihdama oranı bakımından Türkiye ortalamalarının altındadır.  Tarım kolunda çalışanların toplam istihdama oranı ise Türkiye ortalamalarının üstündedir.
Mardin ilinin geleneksel ekonomik yapısı tarım, ticaret ve son zamanlarda artış gösteren imalat sanayi ile küçük çaplı sanayi ve el sanatlarına dayalıdır.  Mardin,  diğer illere ve özellikle yurtdışına, Ortadoğu’ya yakın sınır illerinden birisi olması yeni üretim imkânlarının oluşmasıyla olumlu bir seyir izlemektedir.
Mardin’de gıda,  tarım ve toprağa dayalı inşaat, tarımsal makineler,  üretim makineleri,  kimyasal ürünler, dokuma - giyim sanayileri gibi sosyo - ekonomik etki potansiyeli ve rekabet gücü yüksek sektörler bulunmaktadır.   Ekonomik faaliyetlerin geliştirilmesi ve ekonomik yapının sanayileşme yönünde gerçeklemesi ildeki eksiklikleri ve işsizliği ortadan kaldırabilecektir.
Mardin ilinin, dünyanın yaşanır SİT kentlerinden biri olması, bünyesinde çok sayıda tarihi ve turistik değerlerin mevcudiyeti turizm potansiyelini oluşturmuştur. Suriye ile sınır il olması sebebiyle sınır ticareti yapılmaktadır.

Coğrafi Durumu

Güneydoğu Anadolu Bölgesinin Yukarı Mezopotamya havzasında bulunan Mardin, güneyinde Suriye, doğusunda Şırnak ve Siirt, kuzeyinde Diyarbakır ve Batman, batısında Şanlıurfa ile çevrilidir.

Mardin topraklarının yaklaşık % 4,8’ini kaplayan dağlar doğu - bat istikametinde uzanır ve ovadan ortalama 600 metre yükseklikte çok geniş bir kütle oluşturur. Mardin ilinin yüzölçümü 8 806 km2 dir.


Yükselti bazı kesimlerde 1 000 m üzerine çıkar. Dağlar genellikle çıplaktır. Büyük bölümü kalkerli olduğundan çatlaklar ve yarıklar oluşmuştur. Yüzey suları çatlaklardan dibe çekilmekte ve ovalara yakın platolarda yüzeye çıkmaktadır. Killi ve kireçli yapı topraklarda Mardin, Mazıdağı, Derik, Midyat, Savur ve Nusaybin'in yükseklerinde meşe ağaçlarına rastlanır. Dağların kalkerli kesimleri hızla aşınarak platolara dönüşmüştür. Bu platolar yer yer yüzeye çıkan lavlarla kaplıdır. Mardin'de
Gümüş Çayı, Çağçağ suyu ve Savur Çayı yanı sıra Seyhan Deresi ve Yeşilli Gülzar Deresi bulunmaktadır. Dicle ve Fırat nehirlerinin kolları il topraklarında koridor oluşturmuştur. Dicle Vadisi ile Kızıltepe, Mardin ve Nusaybin Ovaları mevcuttur.

Mardin iklimi Akdeniz iklimine benzer özellikler taşır. Yazlar çok kurak ve sıcak kışlar ise bol yağışlı ve ılımandır. Mardin'de kış mevsiminde oluşan yüksek basınç alanı kış aylarının soğuk geçmesine yol açar. İlin kuzey kesiminde zaman zaman kara iklimine benzer özellikler görülür. Mardin'in iklimini ova ve dağ kesimi olarak iki şekilde değerlendirmek mümkündü

 

Mardin İli Güncel Nüfus Bilgileri İçin Tıklayınız... 

 

       
 

BİMER

  e-Bilgi Edinme
  e-Randevu
  İhbar ve Şikayet
  İnsan Hakları İl Kurulu
  Telefonlarımız
  Nöbetçi Eczaneler
  Bilgi Edinme Dosya Planı
  Gezi Rehberi
 
 

T.C. Kimlik Numarası

  EMEKLİ - SSK - BAĞKUR
  Vergi Kimlik Numarası
  Resmi Gazete
  Telefon Rehberi
  Motorlu Taşıtlar Vergisi
  Bankalar
  Bakanlıklar
  Valilikler
 

 

Belediye Başkanlığı

İl Emniyet Müdürlüğü
İl Jandarma
Mardin Barosu
Defterdarlık
Milli Eğitim Müdürlüğü
İl Planlama ve Koor.Md
Mardin Müftülüğü
İl Sağlık Müdürlüğü
Artuklu Üniversitesi

 

anasayfa   I   haberler   I   si

YÖNETİM    I    MARDİN    I    İLÇELERİMİZ    I    KÜLTÜR SANAT    I    ULAŞIM - KONAKLAMA    I   YATIRIM ALANLARI    I   HABERLER   I   İHALE İLANLARI   I   DUYURULAR   I   İLETİŞİM

 

Mardin Valiliği Resmi web sayfası.Her hakkı saklıdır. © 2010

Tasarım:FOVAJANS